Jak boom na crowdfunding w Szwajcarii wpłynie na resztę Europy?

Pozyskiwanie funduszy jest pierwszą blokadą dla większości młodych startup’ów. Ogólny spadek funduszy VC na wczesnym etapie w ostatnich latach sprawia, że wielu właścicieli startup’ów coraz trudniejszym wyzwaniem staje się wprowadzenie swojego produktu na rynek.

Unia Europejska powoli zaczęła myśleć o platformach inwestycyjnych, które miały być oparte na crowdfundingu. Przede wszystkim zaangażowała się w to Szwajcaria. W latach 2008-2018 powstało tutaj ponad 40 platform finansowania społecznościowego.

Podstawowe informacje o crowfunding’u

Wiele osób twierdzi, że tradycyjny model VC jest już od wielu lat nieefektywny. Eksperci od dawna ostrzegają, że branża zaczęła mieć charakter loterii. Oznacza to, że niektórzy przedsiębiorcy mogą osiągać niewiarygodne zyski, podczas gdy inni tracą na tym rozwiązaniu.

Kantor internetowy zyskuje stopniową popularność w Polsce. Dlatego specjaliści uważają, że musi być większa dostępność zarówno dla startup’ów poszukujących finansowania, jak i dla potencjalnych inwestorów, którzy do tej pory mieli zablokowane wejście.

W związku z tym wielu właścicieli małych firm i startup’ów zaczyna doceniać rolę crowdfundingu. Łatwiej mogą zebrać pieniądze  na swoje cele, a mikro inwestorzy mogą osiągać zyski po włożeniu kapitału. Kantor online, który posiada status KIP ma odpowiednie zabezpieczenia.

Crowdfunding jako model z natury rozwiązuje wiele problemów, które nękają branżę VC. Podczas gdy VC inwestują ogromne pieniądze w niewielką liczbę startup’ów, crowdfunding  zachęca duże sieci mikro inwestorów  do inwestowania niewielkich kwot w wiele projektów.

Jak popularność platform crowdfunding w Szwajcarii może wpłynąć na Europę?

Szwajcarski boom crowfunding’owy jest prawdopodobnie precedensem, który miejmy taką nadzieję wpłynie na przyszłe przepisy w całej Europie i otworzy nowe kanały, korzystne dla startup’ów, małych firm i mikro inwestorów. Wymiana walut online w wielu przypadkach może być bardziej korzystna niż w stacjonarnych kantorach. UE od dawna poszukiwało nowych rozwiązań, pozwalających na powstrzymanie przepływu nowych przedsiębiorstw technologicznych  i talentów do Stanów Zjednoczonych.

Platformy finansowania społecznościowego nie rozwiązują bezpośrednio problemów zdobywania początkowych funduszy, jednak oferują model bezpieczny, wszechstronny i potencjalnie skalowalny na całym świecie.

Platformy te demokratyzują proces inwestowania w startup’y w celu uzyskania zwrotu finansowego  i mogą zaoferować milionom Europejczyków alternatywny sposób dywersyfikacji dochodów  i zaoszczędzić w przyszłości. Internetowy kantor wymiany walut oferuje bardzo korzystne ceny kursów. Prawdopodobnie takie platformy zainspirują inwestorów VC i innych mniejszych inwestorów do zaangażowania się.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *